ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną noclegi Ustroń powrót na stronę główną
   - Atrakcje
   - Atrakcje okolic
   - Historia
   - Wycieczki
   - Wyciągi
   - Komunikacja

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie






Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


INFORMACJA - Historia


Historia Ustronia


1305 rok - pierwsza udokumentowana wzmianka o Ustroniu (akta archidiakonatu opolskiego).
Wioska została także wymieniona w pierwszym spisie osad Śląskich w 1335 roku. Nazwa uległa wielokrotnie zmianom i brzmiała: Ustrin, Ustroin. Na mapie Polski, sporządzonej ok. 1558 roku przez Wacława Grodeckiego zamieszczono nazwę "Ustron". Oznaczała ona miejsce ustronne, zaciszne, położone na uboczu. Początkowo była to wieś należąca do Piastów cieszyńskich, od II połowy XVI wieku stanowiła własność szlachecką, a w 1755 roku została włączona do królewsko-czeskiej Komory, będącej własnością Habsburgów. Do XVIII wieku wioska miała charakter pastersko-rolniczy.
Pierwsze wzmianki o pobycie kuracjuszy pochodzą z XVIII wieku. Przyjeżdzano tu ze względu na łagodny klimat i uroki gór.
Dzięki odkryciu rudy żelaza i uruchomieniu huty w 1772 roku, później kuźni, odlewni i walcowni, Ustroń zmienił się w osadę przemysłową. Hutnictwo wpłynęło na rozwój kolejnego kierunku lecznictwa, który stanowiły kąpiele żużlowe, były one skuteczną metodą leczenia chorób reumatycznych. Żużel pochodzący z wielkiego pieca wrzucony w stanie gorącym do zimnej wody, dodawał jej związków siarkowych.
W 1882 roku Rząd Krajowy w Opawie zatwierdził Ustroń jako austriackie uzdrowisko.
W 1897 roku wygaszono wielki piec hutniczy w następstwie czego musiano zaniechać kąpieli żużlowych. Odkrycie w II połowie XIX wieku źródeł żelazistych oraz pokładów borowiny poszerzyło zakres proponowanych dotychczas usług leczniczych.
W okresie międzywojennym nastąpiła elektryfikacja wsi, uregulowano rzekę Wisłę, wybudowano basen kąpielowy, korty tenisowe, uporządkowano parki i ścieżki spacerowe.
W 1956 roku Ustroń otrzymał prawa miejskie. Jedenaście lat później miasto otrzymało prawa uzdrowiska. Z kolei na Zawodziu (w latach 70-tych) wzniesiono nowoczesne ośrodki wczasowe, wczasowo-lecznicze i sanatoryjne - o charakterystycznym kształcie piramid, wybudowano także Śląski Szpital Reumatologiczny, Sanatorium Uzdrowiskowe oraz Zakład Przyrodoleczniczy.
W roku 1973 Zakład Przyrodoleczniczy wznowił swą działalność po kapitalnym remoncie budynku - od tego czasu czynny jest cały rok. Rozszerzono zakres świadczonych usług - oprócz kąpieli borowinowych, pacjentom stosuje się masaże, wodolecznictwo, zabiegi parafinowe, inhalacje, zabiegi światło i elektrolecznicze.
Data publikacji:  2006-03-10 | licznik wyświetleń 18958


CIEKAWE STRONY: Beskid Żywiecki


Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 27 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.205 sek.