ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną noclegi Ustroń powrót na stronę główną
   - Atrakcje
   - Atrakcje okolic
   - Historia
   - Wycieczki
   - Wyciągi
   - Komunikacja

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


INFORMACJA - Atrakcje okolic


Atrakcje okolic


Przełęcz Salmopolska - położona jest na wysokości 934 m n.p.m. Roztacza się z niej malownicza panorama na okoliczne szczyty i stoki górskie. Najpiękniejszy widok roztacza się jednak z pobliskiego szczytu Malinów (1117 m n.p.m.), na który wchodzimy czerwonym szlakiem. Zimą na przełęczy uruchamiane są dwa wyciągi narciarskie, w tym jeden dla dzieci. Na Przełęcz Salmopolską dojdziemy szlakiem żółtym z przystanku PKS szczyrk Salmopol - około 1 h lub dojedziemy samochodem (na górze jest parking), albo autobusem.

Klimczok (1117 m) - charakteryzuje się dwuwierzchołkową kulminacją. Bardziej płaski jest wschodni szczyt i nosi on nazwę Magury. Legenda głosi, że dzikie lasy Klimczoka były kryjówką śląskich zbójników, którym przewodzili słynni bracia Klimczak. W pobliżu Klimczoka i Trzech Kopców znajduje się jaskinia, której korytarze mają ponoć kilkaset metrów długości.

Szyndzielnia (1026 m n.p.m.). Wychodząc od strony Bielska-Białej na Szyndzielnię znajdziemy się na obszernej polanie "Pod dębowcem" (507 m n.p.m.), na której znajduje się Kamień Seniora oraz drewniany krzyż. W 1953 roku uruchomiono liniową kolej gondolową na szczyt Szyndzielni o długości 1920 m. Na prawym grzbiecie stoku znajduje się rezerwat przyrody Stok ze 100-150 letnim lasem bukowym z domieszką jodły, świerku, jaworu, klonu z paprociami i naparstnicą.

Barania Góra (1220 m n.p.m.) - pod szczytem góry źródło swoje ma królowa polskich rzek - wisła Jest drugim co do wysokości wierzchołkiem polskiej części Beskidu Śląskiego. Na stokach góry możemy znaleźć 300-letnie jesiony oraz wtórnie wprowadzone limby i stanowiska kosodrzewiny. Przed kilkoma laty wybudowano solidną wieżę widokową, z której możemy podziwiać malowniczą panoramę okolic. Na południowo-zachodnim zboczu góry znajduje się schronisko (niecała godzina drogi od wierzchołka). Przy schronisku pod Baranią Górą działa Muzeum Historii Turystyki Górskiej, założone w sierpniu 1995 roku przez znanego działacza PTTK, autora wielu przewodników i map - Edwarda Moskałę.

Kaskady Białej Wisełki - malowniczy wodospad, który utożsamiany jest ze źródłami Wisły. Musimy dojechać do Wisły Czarne, następnie jedziemy drogą prowadzącą, nad sztucznym jeziorem, do zakazu wjazdu, a dalej pieszo niebieskim szlakiem.


Okoliczne miejscowości:


Górki Wielkie
 • Dom Zofii Kossak-Szczuckiej, w którym mieszkała znana pisarka. Obecnie we wnętrzach domu możemy zwiedzić poświęcone jej muzeum.


Skoczów
 • Muzeum im. Gustawa Morcinka mieści się w późnobarokowej kamienicy z 1793 r. Wystawa dokumentuje dzieje miasta, historię cechów rzemieślniczych oraz eksponuje pamiątki po Gustawie Morcinku, który spędził w Skoczowie większość swojego życia.
 • Wzgórze Kaplicówka, na którym wznosi się, od początku XIX w., kapliczka św. Jana Sarkandra. Ze szczytu wzgórza roztacza się wspaniały widok na miasto oraz na beskid śląski i Śląsko-Morawski. W maju 1995 r. mszę święta odprawił w tym miejscu papież Jan Paweł II.
 • Rynek, którego układ urbanistyczny jest typowy dla miast średniowiecznych. Niestety podczas II wojny światowej wiele zabytkowych kamienic uległo zniszczeniu.
 • Ratusz z 1797 r., który w latach 30-tych XX w. został podwyższony o jedną kondygnację. Część wieży zdobi namalowana podobizna św. Jana Sarkandra, króry urodził się w przylegającej do ratusza kamienicy.
 • Fontanna z rzeźbą "Trytona". Rzeźba pochodzi z II połowy XVIII w.
 • Kościół parafialny p. w. śśw. Piotra i Pawła z 1762 r., którego wieżę zbudowano 100 lat później.


Bielsko-Biała
 • Bielski Zamek zwany Zamkiem Sułkowskich (od nazwiska ostatnich właścicieli) mieszczący Muzeum Okręgowe.
 • Teatr Polski wybudowany w latach 1889-90 w stylu palladiańsko-klasycyzującym.
 • Stary rynek z barokowo-klasycystycznymi kamieniczkami z XVII-XVIII w.
 • Mury obronne z XIV - XVI wieku.
 • Katedra z 1447 roku (wielokrotnie przebudowywana).
 • Plac ks. Marcina Lutra z jedynym w Polsce pomnikiem Lutra z 1900 roku.
 • Ewangelicko-augsburski kościół z lat 1782-1790 pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela.
 • Późnogotycki kościół św. Stanisława z XIV wieku.
 • barokowy kościół Opatrzności Bożej wybudowany w latach 1760-69 z późniejszą przebudową.
 • Kościółek św. Barbary z 1690 roku.


Wisła
 • Zameczek Myśliwski Habsburgów - drewniany pałacyk z końca XIX w. wybudowany w stylu alpejskim. Do I wojny światowej Habsburgowie Habsburgowie traktowali go jako schronienie podczas polowań w tutejszych lasach, a następnie został przekształcony w schronisko górskie. W 1985 r. został przeniesiony z polany Przysłop pod Baranią Górą na dzisiejsze miejsce, czyli ul. Lipową (obok dworca autobusowego). Obecnie jest siedzibą PTTK.
 • Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego, którego oficjalne otwarcie nastąpiło 16 sierpnia 1964 roku. Muzeum mieści się w zabytkowym drewnianym budynku starej karczmy z końca XVIII w. (przy ulicy Stellera). Muzeum ma na celu przybliżenie wszystkim tradycji Śląska Cieszyńskiego. Muzeum przedstawia rodzinny folklor, staje w obronie materialnej kultury górali śląskich. Ekspozycję stanowią: zbiory ceramiki, fotografii, historii i sztuki regionu.
 • Park Kopczyńskiego - usytuowany między placem Hoffa i głównym deptakiem a rzeką - w parku znajduje się amfiteatr mieszczący 2,5 tys. widzów. W pierwszych dniach sierpnia odbywają się tu imprezy Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
 • Kościół ewangelicko-augsburski Apostołów Piotra i Pawła - wybudowany w 1838 r. jako przykład architektury klasycystycznej. Na szczególną uwagę zasługuje witraż przedstawiający patronów świątyni oraz wystawa starych druków.
 • Zamek Prezydenta na Zadnim Groniu wybudowany w 1930 r. według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza. Zamek był darem ludu Śląskiego dla prezydenta Rzeczypospolitej i jego następców. Podczas okupacji hitlerowskiej zamek pełnił funkcję ośrodka dla oficerów i urzędników III Rzeszy. Najprawdopodobniej w owym czasie zamek został przebudowany - zmieniono płaskie dachy na spadziste.
 • Drewniane wille z początku XX wieku, m.in. Zacisze i Dąbrówka przy Al. Burschego.
 • Skocznia narciarska - obecnie jest w remoncie. Skocznia w Wiśle Malince została wybudowana w 1933 r. Rozgrywano na niej między innymi zawody Pucharu Świata.
 • Grota Solno - Jodowa wyłożona solą z Morza Czarnego.


Szczyrk
 • Skrzyczne (1257 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Ze Szczyrku na Skrzyczne prowadzą dwa szlaki turystyczne (zielony i niebieski). Wejście na szczyt zajmuje około 2 h 15 min. Ze Skrzycznego roztacza się wspaniała panorama na Beskid Żywiecki, okolice Żywca i Jeziora Żywieckiego. Przy bezchmurnej pogodzie możemy dostrzec Babią Górę, a nawet Tatry Na szczycie znajduje się schronisko PTTK, taras widokowy, ścianka wspinaczkowa, górna stacja kolejki linowej, a także Radiowo - Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. Zimą Skrzyczne jest rajem dla amatorów białego szaleństwa. Na stokach Skrzycznego znajduje się również bardzo trudna, wyczynowa trasa zjazdowa posiadająca licencję Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS na rozgrywanie różnych zawodów w narciarstwie alpejskim. Skrzyczne jest bardzo popularne wśród miłośników paralotniarstwa.
 • Wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne - dolna stacja kolejki mieści się przy ul. Myśliwskiej 45 (tel. 817 86 20), niedaleko przystanku PKS Szczyrk Kolejka.Wyciąg podzielony został na dwa odcinki: 1. Szczyrk - Hala Jaworzyna 2. Hala Jaworzyna - Skrzyczne. Przejechanie jednego odcinka trwa około 15 minut. Wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne czynny jest przez cały rok. Kolej kursuje codziennie, od godz. 8.30 do godz. 17.15 (ostatni zjazd ze Skrzycznego). Opiekunowie grup oraz dzieci do lat 4 - gratis. Istnieje możliwość przewożenia rowerów.
 • Sanktuarium Na Górce - pochodzący z 1912 roku kamienny kościół Matki Boskiej Królowej Polski, znajduje się na południowym stoku Magury. Górka stała się miejscem pielgrzymek, dzięki temu, że w 1894 roku pewnej pasterce Juliannie Pezdzie ukazała się Matka Boska. Wieść bardzo szybko się rozeszła i odtąd Górka stała się miejscem Kultu Maryjnego. Obecnie świątynią opiekują się oo. salezjanie. Siedząc na ławeczce nieopodal kościoła możemy delektować się ciszą i wspaniałymi widokami okolicznego krajobrazu. Niedaleko kościółka znajduje się ścieżka wiodąca do leśnej kapliczki ze źródłem, posiadającym (ponoć) uzdrawiającą moc.
 • Beskidzka Galeria Sztuki 43-370 Szczyrk, ul. Myśliwska 60, tel. (0 33) 817 87 16 - znajduje się tu ekspozycja głównie współczesnego malarstwa i ceramiki. W galerii organizowane są również "Spotkania ze sztuką" (wykłady o sztuce, warsztaty plastyczne, koncerty muzyki klasycznej, wieczory autorskie poetów i pisarzy), a także imprezy folklorystyczne. Galeria czynna jest codziennie od 10.00 do 20.00.
 • Drewniany Kościół Św. Jakuba - zbudowano pod koniec XVIII wieku, a następnie rozbudowano w latach 1937-39. Świątynia jest najcenniejszym zabytkiem Szczyrku. Wystrój wnętrza jest w stylu późnobarokowym. W kościele można podziwiać trzy ołtarze, liczne obrazy, a także chrzcielnicę kamienną i trzy kamienne kropielnice z początku XIX wieku. Na wieży kościoła umieszczony jest dzwon pochodzący z 1691 roku.
 • Kamienne figury przydrożne z I połowy XIX wieku.


Węgierska Górka
 • Fortyfikacje obronne z czasów wojny i schron bojowy „Wędrowiec”.
 • Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z ołtarzem z krystalicznego wapienia i organami na 36 głosów składających się z 3000 piszczałek.


Data publikacji:  2005-04-18 | licznik wyświetleń 60472


CIEKAWE STRONY: BESKID ŻYWIECKI


Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 135 (2) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0,229 sek.